Home Managment

Inwestowanie w miejsca postojowe

Jak ocenia Pan zainteresowanie miejscami parkingowymi na osiedlach (wzrosło w ostatnim czasie?

Maciej Klukowski, Home Management: Obecnie dla wielu osób kluczową kwestią przy wyborze lokalizacji jest swoboda parkowania. Duża część inwestycji nie jest brana pod uwagę przy braku dedykowanego garażu lub miejsca parkingowego. Można powiedzieć, że coraz więcej osób interesuje się tym, nie pozostawiając tej kwestii do rozwiązania po zakupie mieszkania. Osoby starają się negocjować ceny miejsca w ramach ceny ostatecznej mieszkania, jednak prezentacja miejsca w ofercie jest w dużej części kluczowa dla potencjalnych kupujących.

Klienci w dalszym ciągu są zainteresowani posiadaniem samochodu w rodzinie, stąd troska o swobodę z jego korzystania. Duża ilość nowych inwestycji i spora ilość samochodów rejestrowanych w miastach powoduje, że obecnie swobodne parkowanie staje się mocno utrudnione. Stąd parking to istotne kryterium doboru mieszkania do zamieszkania rodziny.

Jak zmieniły się ceny takich nieruchomości?

Ceny miejsc postojowych w miarę są stabilne, rosną jednak w przypadku lokalizacji, gdzie ilość miejsc ogólnodostępnych jest mocno ograniczona lub w lokalizacjach, gdzie wprowadzono strefy parkowania.

Czy wśród kupujących są osoby nabywające miejsca postojowe w większych ilościach z myślą o ich wynajmie?

Wynajem miejsc nie był zbyt opłacalny szczególnie, że obecnie wraz ze wzrostem kosztów utrzymania wspólnot rosną również koszty miesięczne miejsc postojowych. Nabywanie spekulacyjne miejsc jest niszową inwestycją.

Jaka jest rentowność takiej inwestycji?

Przy obecnych kosztach utrzymania miejsc rentowność miejsca postojowego będzie niższa niż standardowego mieszkania. W indywidualnych przypadkach taki najem może być opłacalny w okolicy skupisk biur lub miejsc o mocno ograniczonej infrastrukturze parkingowej.

Obsługujemy nieruchomości wyłączenie na terenie Warszawy i okolic.