Home Managment

Jak korzystnie wynająć mieszkanie?

Wynajmujesz swoje pierwsze mieszkanie? Za nami tysiące takich transakcji. Spytaliśmy naszych ekspertów, na co zwrócić uwagę, aby szybko i korzystnie wynająć swoje M.

Dobrze skalkulowana cena

Cena musi być rynkowa – czynsz najmu + media – w ten sposób łatwiej porównywać się z innymi.
Istotnym elementem dla osób zainteresowanych najmem jest kwota, jaką będą płacić za lokal. Szczególnie, z uwagi na różne historie z przeszłości najemcy patrzą na ukryte koszty, sposób rozliczenia mediów, ewentualne dopłaty. W związku z tym warto jest prezentować klarownie sposób rozliczania wszystkich elementów opłaty za najem. Szczególnie tyczy się to kosztów najmu i zużycia mediów. W większości profesjonalnie przygotowanych ogłoszeń najmu wydzielono dwie opłaty: czynsz najmu, który zawiera w sobie opłatę dla właściciela i koszty administracyjne nieruchomości oraz media (ogrzewanie, ciepła i zimna woda, wywóz nieczystości). Daje to klarowną informacje jak będą wyglądać opłaty za najem, a dodatkowo wiadomo, że zużycie wody będzie odpowiednio rozliczone. W przypadku zużycia prądu przerzuca się koszty na najemcę bez dodatkowych doliczeń. Powoduje to, że najemca zwraca uwagę na zużycie prądu i staje się bardziej ekologiczny. Wspierając się podmiotami specjalizującymi się w najmie zyskujemy pewność, że odpowiednio przygotują kalkulację lokalu oraz wspomogą w procesie przygotowania oferty. Takie rozwiązanie daje także możliwość najemcy na generowanie istotnych oszczędności w przypadku mniejszego zużycia mediów, wymuszone poniekąd zapisami umowy (poprzez własne zachowanie i elementy zainstalowane w lokalu).

Dobre zdjęcia mieszkania

Można byłoby pomyśleć że zdjęcia zrobione na szybko na potrzeby ogłoszenia przeszły już do przeszłości. Jednak w dalszym ciągu duża liczba ciekawych nieruchomości ma problemy z najmem właśnie z powodu słabej prezentacji. Dobrze wykonane zdjęcia przygotowanej do tego nieruchomości to więcej niż połowa sukcesu w najmie. Wykorzystanie istniejących rozwiązań daje istotną przewagę w konkurowaniu o najlepszego najemcę. Połączenie profesjonalnej sesji zdjęciowej, która starczy na wiele lat wraz z dobrym opisem nieruchomości to sukces w najmie. Istnieje wiele porad ogólnodostępnych jak zrobić zdjęcia lokalu, jednak zawsze najważniejsze są kuchnia i łazienka. To tam stykamy się z koniecznością korzystania z elementów, które kształtują nasze postrzeganie całego lokalu. Najważniejsze jest, aby zdjęcia przedstawiały obraz nieruchomości a nie marzenia jak ma wyglądać. Warto czasami wesprzeć się doświadczoną osobą zajmującą się profesjonalnie najmem, często przy współpracy na wyłączność zdjęcia i usługa Home Staging wliczona jest w koszty prowizji za wynajem. Daje to już duży bonus na start współpracy. Daje to pewność, że nikt nie przejaskrawi nieruchomości i niepotrzebnie narazi na stratę czasu właściciela i potencjalnego najemcę.

Home Staging zrobi swoje

Małe rzeczy są piękne. Ta reguła sprawdza się również w przygotowaniu nieruchomości do najmu. Brak drobnych elementów wyróżniających dane pomieszczenie powoduje, że jest ono mdłe i brakuje w nim przytulności. Zastosowanie prostych rozwiązań w zakresie wykorzystania materiałów, poduszek, drobnych elementów dekoracyjnych może istotnie podnieść wartość wynajmu. Z doświadczenia można powiedzieć, że przemyślany Home Staging może istotnie podnieść wartość nieruchomości. Jeżeli współpracuje się z agencją wyspecjalizowaną w najmach, często poza samym zakupem można liczyć na doradztwo i darmowy projekt. A każdy miesiąc wyższego czynszu to istotne zwiększenie rentowności całej inwestycji. Tyczy się to również późniejszych prac w zakresie przygotowania lokalu do ponownego najmu, gdzie odpowiednio dobrane koloty pozwalają na dłuższe użytkowanie bez konieczności odświeżenia.

Wyposażenie – pamiętaj o umiarze

Brak mebli w lokalu to pewny sukces w długim poszukiwaniu najemcy. W stosunku do dobrze umeblowanego mieszkania, puste nieruchomości wynajmują się dużo dłużej. Dodatkowo należy przyjąć zdrowy rozsądek w ilości mebli przygotowanych dla nieruchomości. Zbyt mała ilość mebli powoduje, że mieszkanie jest mało przytulne i po prostu niefunkcjonalne. Znowu przesyt w ilości przygotowanych elementów powoduje, że przestrzenie wydają się mniejsze a najemcy nie mogą wstawić swoich elementów, bez których nie chcą się przeprowadzać. Optymalnym rozwiązaniem jest pozostawienie części powierzchni dla dodatkowych mebli, które potencjalnie najemca chciałby wstawić. Warto pamiętać, że jak każdy nowoczesny człowiek, najemca musi mieć miejsce na swoje sukienki i koszule, szuflady oraz miejsce dla swoich ulubionych rzeczy. Doskonale rozumieją to zespoły zajmujące się przygotowaniem nieruchomości do wynajmu. Mają gotowe wzorce umeblowania, które sprawdziły się już dziesiątki razy. To powoduje, że w planowaniu umeblowania warto jest podpatrywać rozwiązania z dużych sklepów meblowych i wesprzeć się wiedzą ekspertów z branży.

Prezentacja nieruchomości

Nie każdy jest perfekcyjnym sprzedawcą. Tak jak nie każdy zna się na potrzebach najemcy. Dlatego przed pierwszą prezentacją warto jest przeprowadzić prezentację próbną dla znajomego. Konieczne jest rzeczowe odpowiadanie na pytania najemcy i nie ukrywanie wad lokalu. To może się zemścić chwilę później, gdy najemca będzie zgłaszał uwagi już w trakcie trwania umowy najmu. Przy prezentacji lokalu warto okazać dodatkowo opłaty obciążające lokal, aby najemca wiedział wszystko już po jednej prezentacji. Na koniec należy pamiętać, że najemca jest związany z właścicielem na miesiące lub lata. Warto zatem już od początku wytworzyć miłą atmosferę i zbudować relacje partnerskie. Można się spodziewać, że pierwsze dobre wrażenie pomoże we współpracy często na lata. W opiniach najemców prezentowanych podczas badań, zaraz po jakości wynajmowanego lokalu zawsze pojawiały się kwestie współpracy z właścicielem. Pamiętajmy, że właściciel może być reprezentowany przez agenta. To on umiejętnie przekaże wiedzę na temat lokalu, często wytłumaczy niuanse związane z najmem w różnych językach. Obecnie już kilkadziesiąt procent najmów realizowanych z osobami z zagranicy. Warto otworzyć się na ten potencjał. Już na początku przygotowania do najmu warto to mieć na uwadze. Szczególnie, jeżeli warunki współpracy z agencją nie wymuszają na najemcy dodatkowych opłat za wsparcie przy najmie.

Obsługujemy nieruchomości wyłączenie na terenie Warszawy i okolic.