Home Managment

Kawalerka? To jest to!

Pierwsze kroki na rynku inwestycyjnym stawiamy zwykle od zakupu relatywnie niedrogich mieszkań jednopokojowych. Zresztą doświadczenie wytrawnych inwestorów, którzy dziś zarządzają portfelami kilkunastu lub nawet kilkudziesięciu mieszkań wskazuje, że zaczynając od najmniejszego segmentu mieszkań i angażując stosunkowo niewielkie kwoty w porównaniu do innych obszarów rynku nieruchomości możemy sprawdzić, czy taki model inwestowania jest tym, czego oczekujemy.

Zaczynasz inwestować?

Przy każdej okazji należy powtarzać, że nieruchomości nie są bezobsługowe. Przejście z wygodnego deponowania środków w banku na zarządzanie procesem najmu jest jak wyjście ze strefy komfortu, ale też nie jest dla każdego. Inwestorzy poszukujący mieszkań na wynajem wybierają zwykle spośród dwóch opcji: niedużej kawalerki lub mieszkania do kompleksowego remontu. Jeszcze lepiej, aby oba te atrybuty szły ze sobą w parze. Wybór mieszkań jednopokojowych powoduje, że przy zaangażowaniu stosunkowo niewielkich kwot na wkład własny do kredytu (zaledwie 10 proc ceny nieruchomości, wszak brakujący wkład można ubezpieczyć) można stać się właścicielem mieszkania. Jest to też optymalne rozwiązanie dla osób, które chcą z jakichś względów uniknąć zaciągania kredytu, a posiadają odpowiednie zasoby, aby rozpocząć przygodę z inwestowaniem. W niektórych miastach kawalerkę można kupić już za kilkadziesiąt tysięcy złotych!

Kawalerki, to nie licząc stancji przy rodzinie, najtańsze rozwiązanie na rynku dla osób, które samodzielnie poszukują M do wynajmu. Właśnie dlatego wciąż utrzymuje się duże zainteresowanie tego typu ofertami. Kiedy najemcami są dwie osoby koszty jednostkowe dla każdej z nich są porównywalne (a często nawet niższe) od cen stancji. W związku z tym kawalerki charakteryzują się krótszymi okresami bezczynszowymi w porównaniu do większych metrażem mieszkań, co w rezultacie pozwala na uzyskanie lepszej rentowności z inwestycji.

Jak wybrać właściwą kawalerkę pod wynajem?

Celuj we właściwy metraż. Wybierając kawalerkę należy nastawić się na niewielki metraż. W Polsce nadal wynajmujemy nie metry kwadratowe, ale pokoje. Dlatego niezależnie od tego, czy mieszkanie ma 28 czy 34 m kw., możliwa od uzyskania kwota czynszu najmu może być identyczna. Zakup większego, a co za tym idzie droższego mieszkania nie będzie miała zatem odzwierciedlenia w wyższym czynszu, ale spowoduje obniżenie rentowności z inwestycji w porównaniu do mniejszego metrażem mieszkania.

Małe bywają najdroższe! Z drugiej strony, zakup bardzo małego mieszkania (np. 18-20 m kw.) może okazać się nieuzasadniony ekonomicznie, ponieważ należy wziąć pod uwagę, że przy tak małych metrażach cena m kw. zwykle znacząco odstaje od średnich cen rynkowych. Często nie zwracamy na to uwagi sugerując się ceną całości lokalu.

Opłacalne nie tylko w centrum. Nie zawsze lokalizacja w centrum zagwarantuje wyższe zyski. Zakup mieszkania w centralnych rejonach miasta może być droższy nawet o 1/3 od podobnych lokali w oddalonych od centrum dzielnicach. W rzeczywistości uzyskanie proporcjonalnie wyższego czynszu może nie być wcale takie łatwe.

Do remontu? Idealnie! Warto poszukać mieszkań do doinwestowania. Koszt remontu niewielkiej kawalerki może nie przekraczać kilkunastu tysięcy złotych. Zły stan mieszkania nie powinien być wyznacznikiem przy zakupie, a czasem będzie atutem mieszkania.

Lokalizacja i szczegóły. Kawalerki są wynajmowane często przez singli, ew. pary bez dzieci – czyli grupy o dużej mobilności. To sprawia, że warto zwrócić większą uwagę na dostępność komunikacyjną, bliskość obiektów użyteczności publicznej, sklepów, itp. Idealnie jeśli do mieszkania przynależne będzie miejsce parkingowe, miejsce na rower.

Obsługujemy nieruchomości wyłączenie na terenie Warszawy i okolic.