Home Managment

Podwyżki zmorą właścicieli mieszkań

O ile średnio wzrosły czynsze w mieszkaniach o powierzchni 50 mkw. w okresie od stycznia 2022 r. do października 2023 r.?

Maciej Klukowski, Home Management: W zależności od typu budynku (kamienica, nowe budownictwo, budynek w starej płycie) wzrost kosztów był różny. Głównie wynika to z podwyżki cen ciepła (pomimo ustanowienia ceny maksymalnej), kosztów prądu (im większy budynek, większa ilość wind i terenów wspólnych – tym wyższy wzrost kosztów) oraz kosztów pracy. Ceny czynszów wzrosły nawet o 60% względem jesieni 2022. Dodatkowo należy podkreślić, że w przypadku mieszkań ze słabą termomodernizacją wspólnoty przesyłają obecnie doliczenia do kosztów, które nastąpiły w sezonie grzewczym 2022/2023. Wynika to z przeliczenia kosztów i konieczności wyrównania niedopłat.

Czy ewentualne „odmrożenie” cen ciepła (których wzrost nie może obecnie przekraczać 40 proc. względem stawek z 30 września 2022 r.) w przyszłym roku podniesie wysokości czynszów? Jeśli tak, to o ile?

Maciej Klukowski, Home Management: Każda wspólnota indywidualnie podpisuje kontrakt na dostawę ciepła i warunki umowy kształtują ceny dla wspólnoty. Głównie chodzi tutaj o parametr mocy zamówionej i kosztów stałych. Przy starych węzłach cieplnych z dużymi stratami własnymi oraz dużymi kosztami wytworzenia ciepła, koszty ogrzewania mogą wzrosnąć nawet o 50% względem obecnie płaconych. Dlatego tak ważne jest aby przy podejmowaniu decyzji co do zakupu lub najmu mieszkania zwracać uwagę na Świadectwo Charakterystyki Energetycznej mieszkania. Wskazuje ono ile energii potrzebne będzie do ogrzania mieszkania i może się przełożyć na znaczne koszty w przypadku słabych parametrów. Różnice pomiędzy starszym budynkiem a nowym od dewelopera mogą być nawet dwukrotnie przy parametrze kosztu za ogrzewanie.

Obsługujemy nieruchomości wyłączenie na terenie Warszawy i okolic.